Rodzice niekiedy mają wrażenie, że ich dzieci nieustannie się poruszają, biegają, skaczą. Czasem trudno im to zaakceptować. Jednak trzeba pamiętać, że ruch jest jedną z podstawowych i najważniejszych potrzeb dziecka. Dorośli powinni zapewni mu więc odpowiednie warunki i możliwości, aby mogło się ruszać, a dzięki temu odpowiednio rozwijać.
Ruch i odpowiedni rozwój fizyczny dziecka wpływają nie tylko na jego sprawność, ale również na postępy w innych sferach. Dziecko rozwija się całościowo. Wszystkie elementy jego rozwoju wpływają na siebie.
Rozwój ruchowy zwiększa samodzielność i niezależność dziecka w codziennym działaniu. Sprawia, że stopniowo opanowuje kolejne umiejętności, np. ubierania się, jedzenia, układania zabawek. To z kolei buduje w nim poczucie kompetencji, wpływa na to, co się wydarza, wiarę w siebie. Każda forma ruchu dostarcza dziecku bardzo ważną dla niego wiedzę o nim samym – o tym, co już potrafi, i o tym, co musi jeszcze poćwiczyć. Ważne, żeby dziecko miało wiele okazji do sprawdzania się w różnych aktywnościach i działaniach oraz żeby pozostawiono mu w tym względzie swobodę. Nie chodzi tutaj o kosztowne zajęcia, sprzęty czy zabawki, a o to, żeby dziecko miało w swym środowisku możliwości podnoszenia, biegania, wspinania się, konstruowania, przekształcania.
Dorośli powinni zapewniać dziecku bezpieczne warunki swobodnego korzystania z różnych aktywności, również w zabawie swobodnej, według własnego pomysłu, zgodnie ze swymi potrzebami i kiedy ma na to ochotę.
Niektóre dzieci podczas zabaw ruchowych nabijają sobie siniaki i guzy. Ważne, by w takich sytuacjach nie reagować zbyt emocjonalnie. Takie zdarzenia są dla dzieci informacja zwrotną na temat tego, co już potrafią, a czego jeszcze nie. Konieczne jest jednak, aby w takich momentach towarzyszyć dziecku i w razie, gdy ono tego potrzebuje, pocieszyć je, wytłumaczyć, dlaczego się na przykład przewróciło i zdarło kolano (Ojej, widzę, że bardzo cię boli to kolano. Gdy się biega, można się przewrócić).
Każde dziecko powinno mieć codziennie możliwość swobodnej zabawy na powietrzu. W każda pogodę (z wyjątkiem siarczystych mrozów czy wyjątkowo silnych upałów) można pójść na spacer czy spędzić choćby kwadrans na powietrzu. Dzieci zazwyczaj są szczęśliwe, gdy mogą pobiegać w ciepłym letnim deszczu, poskakać po kałużach lub ubrane w kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i zaopatrzone w parasole poszukiwać w trawie ukrytych dżdżownic czy skaczących w kałuży żab. Również zimowa pogoda nie powinna przekreślać aktywności – nawet gdy brak śniegu, ciepła kurtka, czapka, szalik i rękawiczki pozwolą korzystać z zimowej aury.
We wspieraniu fizycznego rozwoju dzieci ważne jest również rozmawianie z nimi na temat zdrowia i tego, jak funkcjonuje ich ciało i czego potrzebuje. Bardzo ważne jest pokazywanie własnym przykładem prozdrowotnych zachowań. Rodzice są dla dziecka zawsze pierwszym wzorem do naśladowania i najważniejszym źródłem wiedzy.
Opracowała:
Danuta Napierała
na podstawie artykułu Kram A., Molińska M „Znaczenie rozwoju
fizycznego w ogólnym rozwoju dziecka” („Przed Szkołą 2016/4)