SP w Ryczywole

ŚLADAMI BOHATERÓW „KAMIENI NA SZANIEC”, CZYLI O WYCIECZCE ÓSMOKLASISTÓW DO WARSZAWY

Ocena 0/5

 

27 września wczesnym rankiem uczniowie klas ósmych wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Warszawy, aby zobaczyć miejsca, o których przeczytali w lekturze pt. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Na początku pani przewodnik zaprowadziła całą grupę na Powązki, gdzie można było oddać hołd Rudemu, Alkowi, Zośce i innym członkom Szarych Szeregów. Następnie odwiedzili Pawiak, miejsce, w którym obecnie mieści się Muzeum Więzienia, a w latach 1939 – 1944 było to największe więzienie polityczne na terenie okupowanej Polski. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach grypsy, czyli listy więźniów pisane do bliskich. W celach można było odczytać wyryte w ścianie napisy. Jeden z nich brzmiał: „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, a najtrudniej cierpieć”. Kolejnym miejscem na trasie był pomnik Kopernika. Tu wszyscy przypomnieli akcję Alka i jednocześnie uświadomili sobie, że zdjęcie ciężkiej tablicy z tak dużego pomnika mieszczącego się naprzeciwko posterunku niemieckiej policji było bardzo odważnym czynem.

Wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa na Alei Szucha to kolejne trudne i smutne informacje o torturach, które przechodzili Polacy podczas przesłuchań, w tym również Rudy. Uczestnicy wycieczki zobaczyli miejsce, w którym przyjaciele odbili Jana Bytnara podczas akcji znanej jako akcja pod Arsenałem.

            Około godziny 17.00 zakończyło się poznawanie miejsc związanych z lekturą. Zmęczeni, głodni, ale bogatsi o nową wiedzę uczniowie wracali do domu. Na pewno długo będą pamiętać to, co zobaczyli i usłyszeli.

 

E. Gronowska

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności