SP w Ryczywole

PROJEKT EDUKACYJNY „ALFABET LOGOPEDYCZNY”

Ocena 0/5

W tym roku szkolnym dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Alfabet Logopedyczny".  

Głównym celem projektu jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej. Koordynatorami projektu są szkolni logopedzi: Grażyna Rembacz i Natalia Dachtera.

Zadania, które zostały zrealizowane do tej pory to:   

A – ALE PLAMA

Pierwsze zadanie polegało na rozdmuchiwaniu kleksa z farby za pomocą słomki. To ćwiczenie oddechowe miało na celu wzmocnienie mięśnia okrężnego warg. Zadaniem dzieci było nabranie powietrza nosem i dmuchanie przez słomkę tworząc kreatywne fryzury postaci chłopca.   

B - BIEDRONKA  

Do tego ćwiczenia przygotowany został szablon biedronki oraz czarne kółka wycięte z papieru. Zadaniem dzieci było przyłożenie słomki do kółeczka, zassanie powietrza i przeniesienie go na biedronkę. Podczas zabawy wyróżnialiśmy fazę wdechu i wydechu.

C - CELINKA

Zadanie na literkę C w przedstawiało dziewczynkę - Celinkę. Kolorowanka opisana była wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Zadaniem dzieci było prawidłowe powtórzenie onomatopei zaprezentowanej przez logopedę, a następnie pokolorowanie odpowiedniego pola. Wykonując to ćwiczenie rozwijaliśmy sprawność aparatu artykulacyjnego oraz usprawnialiśmy motorykę małą. 

D - DŁUGI WĄŻ 

Zadaniem dzieci było wykonanie węża według własnego pomysłu i wykorzystanie go w zabawie sycząc jak węże. Ćwiczenie to miało na celu usprawnianie czynności artykulacyjnych i kształtowanie prawidłowego toru oddechowego.

F - FRYZURA

Przy tym zadaniu grupa dzieci bawiła się we fryzjerów! Dzieci otrzymały kartki z rysunkiem przedstawiającym dziecko z bujną czupryną. Uczniowie musieli pociąć kartkę w miejscu z przerywanymi liniami w taki sposób, aby powstały pojedyncze kosmyki włosów. Następnie należało nabrać powietrze nosem i mocno dmuchnąć, aby wprawić włosy w ruch. Dzięki temu ćwiczeniu wydłużaliśmy fazę oddechową, kształtowaliśmy prawidłowy tor oddechowy, a także usprawnialiśmy motorykę małą. 

Przed nami kolejne ciekawe działania, które wkrótce zrelacjonujemy! ;)

 

Natalia Dachtera 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności